הבלוג של שקוף מדיה

כל האמת על ניהול מוניטין

מה זה באמת ניהול מוניטין ברשת? ישנן כל מיני סוגים של תוצאות חיפוש שליליות בגוגל, אבל לרוב, מדובר בשני סוגים עיקריים: פסקי דין בהקשרים שליליים, או כתבות פוגעניות באתר חדשות כלשהו. הטיפול לרוב נעשה באותן דרכים: ראשית, פונים לאתר בו מופיע האזכור בבקשה להסרה. אם האתר מסרב, מנסים לדחוק את האזכור מטה בתוצאות החיפוש, או להחליף (אם אפשר) את האזכור השלילי באותו אתר באזכור חיובי. 

לא מעט חברות דיגיטל בישראל עוסקות בתחום של ניהול מוניטיו. עם זאת, ניהול מוניטין זה כל כך Low-Tech, שזה באיזשהו מקום מביך לקרוא לחברות הללו חברות דיגיטל. למה הכוונה? נניח ופסק דין התפרסם על שמכם במאגר משפטי כלשהו. אם פניתם לחברה של ניהול מוניטין להסרת פסק הדין מגוגל, מה היא תעשה? פשוט תשלח מייל לאתר הזה ותבקש להסיר. זה נכון שלרוב אותן חברות ידרשו תשלום רק אם המסמך ייעלם מן האינטרנט בסופו של דבר, אולם השאלה שאני שואל היא, למה שלא תעשו את זה בעצמכם? כשאותן חברות פונות לאתר בבקשה להסרה, כל מה שהן מבקשות הוא פחות או יותר ״שלום אתר יקר, אתה יכול להסיר את הקישורים הבאים?…״. 

ניהול מוניטין ברשת
ניהול מוניטין ברשת

אין שם שום חשיבות לניסיון, שום חשיבות למקצועיות, שום חשיבות לשום דבר. שלא לדבר על פנייה משפטית, שזה בכלל אסור לפי חוק לשכת עורכי הדין (שקובע בגדול, שרק עורך דין ברישיון יכול לבצע פעולות משפטיות, לפנות בשמכם לגורמים מסוימים וכדומה). מה שאני אומר: פשוט תפנו אל האתר בעצמכם! אם יש לכם הרבה מסמכים באותו אתר, תקחו את ה-url של האתר (הכתובת שלו למעלה בדפדפן), תקישו בגוגל ״site:…״, תדביקו את כתובת האתר, ואז שימו השם שלכם במרכאות (למשל באתר המשפטי תקדין, למיפוי המסמכים של אדם בשם אולה בבו, זה ייראה ככה: site:https://www.takdin.co.il/ "אולה בבו"). תעתיקו את כל הקישורים שמופיעים שם, תבקשו מהאתר שהם יסירו, ולרוב הם יסירו, כי הם ממש מתורגלים בבקשות כאלו. אם הם לא יסירו? אז זה משהו אחר, אבל לפחות ניסיתם. מה שחברת הדיגיטל תעשה אינו שונה מזה כמעט בכל המקרים (אגב, ישנם מספר אתרים שעושים זאת עבור תעריף קבוע. תכלס, הכי זול פשוט לשלם להם מה שהם מבקשים, ולהסיר את המסמך).

הוא הדין אגב, לגבי פנייה לאתר חדשות: נכון, אלו כמעט אף פעם לא מסירים (לרוב מסכימים להסיר כתבות ישנות, ולרוב בהנחה והפרסום עושה עוול כזה או אחר), אבל עדיין שווה לנסות. זה בכל מקרה מה שיעשו אותן חברות ניהול מוניטין, אז למה לשלם להן על כך?

דחיקת אזכורים שליליים

אם בקשת ההסרה לא צלחה, מה שעושים בחברות ניהול המוניטין השונות, הוא דחיקה של האזכור השלילי. למה הכוונה? כדי להבין זאת, חשוב קודם כל לדעת שכשאתם מחפשים משהו בגוגל, גוגל בנוי באופן כזה שמבקש לתת לכם תוצאות מגוונות ככל הניתן. כלומר, אם יש על שמכם עשרות כתבות באתר ״הארץ״, אז בעמוד הראשון, גוגל כנראה יראה את התוצאה הכי בולטת מאתר הארץ, ולא את כל העשרות כתבות (איך גוגל ״בוחר״ את התוצאה הכי בולטת? נסביר בהזדמנות אחרת). 

אם נניח והתפרסמה כתבה שלילית עליכם או על העסק שלכם באתר כזה או אחר, והאתר לא מסכים להסיר את תוצאת החיפוש, החברה לניהול מוניטין תנסה לנצל את העובדה שגוגל בוחר להציג תוצאות מגוונות ככל הניתן, ותנסה פשוט להפציץ את גוגל עם כל מיני עמודים דיגיטליים שייסרקו כמה שיותר גבוה, ויחליפו את הכתבה השלילית בפלט החיפוש. 

עכשיו, איך הם עושים את זה? לרוב, אותן חברות פשוט יפתחו פרופיל על השם אותו רוצים לנקות פחות או יותר בכל פלטפורמה אפשרית. כן כן, אפילו באתרים כמו תפוז, tumblr, פינטרסט, Mypen ועוד כל מיני פלטפורמות שאף בן אדם בחיים לא משתמש בהן ברצינות בימים אלו. כמו כן, יפתחו פלטפורמות בפייסבוק, טוויטר, לינקדין וכדומה (אם תראו מוכר פלאפל בן 73 עם פרופיל לינקדין, יש מצב שזה קשור לניהול מוניטין). התקווה של אותן חברות היא שבמקרה אחת הפלטפורמות תחליף את האזכור השלילי. בנוסף, הן בונות לרוב אתרי וורדפרס פשוטים להכאיב, וממלאים אותם בתוכן הכי מצ׳וקמק שיש, מתוך הנחה שאף אחד לא יקרא אותו בחיים. 

החברות המקצועיות יותר (אבל ממש טיפה יותר), אומרות כזה דבר: יש לך כתבה שלילית באתר ״הארץ״? בוא נעשה לך כתבה חיובית באתר ״הארץ״ שתחליף אותה. זוכרים? גוגל רוצה תוצאות מגוונות, לכן יעדיף את התוצאה הכי בולטת מכל דומיין. רק כדי להבהיר: אין אתר חדשות בישראל שלא מפרסם כתבות ממומנות בתשלום. אמנם, יהיה כתוב על אותן כתבות שהן פורסמו בתשלום בצורה כזו או אחרת, אבל עדיין תוכלו לפרסם שם כתבה (ההבדל בין האתרים הוא פחות או יותר המחיר שהם גובים). מדובר בכתבות שמי שיקרא אותן ברצינות, יבין שאין בהן חדשות של ממש, אבל שוב, המטרה לא שמישהו יקרא אותן, אלא להעלים כתבה שלילית אחרת, כלומר- שהן ייסרקו על ידי מנועי החיפוש תחת השם אותו רצינו לנקות על ידי החלפת התוצאות.

נכון, את זה קצת קשה לעשות בעצמכם, אולם לא בלתי אפשרי (ישנם כל מיני אתרים שמוכרים שירותי פרסום באתרי חדשות. תוכלו לכתוב משהו בעצמכם ולשלוח שם לפרסום, או לבקש ממישהו שיכתוב לכם). אפשר לפנות לחברה סטנדרטית לבניית אתרים כדי לקבל את השירות הזה (חשוב לדעת שגם אם מפרסמים כתבה לצורך החלפה באתר מסוים, כדי שהכתבה תצליח לבצע את ההחלפה המיוחלת, צריך לבצע כמה פעולות קידום אתרים נחוצות). 

מכל מקום, גם אם אתם מרגישים שזה כבד עליכם, כדאי לעשות סקר שוק בין החברות, ולראות מה מציעים בכל חברה. ישנן חברות שטוענות שיש להן ניסיון בתחום ניהול מוניטין או ״ראשוניות״ בתחום. אני אומר, שבתחום כזה מצ׳וקמק, הניסיון והוותק לא באמת כאלו חשובים (זוכרים שלנוקיה הייתה ראשוניות בתחום הטלפונים הניידים?). אני אומר, תבדקו מה החברות מציעות, תשוו מחירים ותעמדו על המקח. החברות האלה גובות ימבה כסף בגלל המשרדים שלהם והעובדים שלהם. והאמת? זו עבודה די פשוטה בשביל לגבות עליה כל כך הרבה כסף.מקדם אתרים טוב יוכל לעשות אותה בקלות, ואולי אפילו טוב יותר. 

שאלות? התקשרו אלינו או

השאירו פרטים ונשמח לעזור

לקוחותינו היקרים

דדליפט פירמה בעמ
דדליפט פירמה בעמ
02/03/2022
משרד רציני , דואג ללקוחות שלו , מקצוענים. ממליץ
שלי ימין
שלי ימין
27/01/2022
שירות מכל הלב! ישב איתנו על אופטימיזציה לאתר יותר משעה והראה תוצאות!
Haim Melman
Haim Melman
24/11/2021
Shakuf Media made for me an evaluation of modification for an old website. Elad of Shakuf Media was very responsive, dedicated time and attention to provide me with useful information and options for the handling of the website. The interaction with Elad was of great value for me as well a pleasant. Thanks Elad.
Yoga Shala Oranit Laura Naccache
Yoga Shala Oranit Laura Naccache
23/11/2021
אלעד אדיב זמין מהיר פשוט תענוג לעבוד איתו. תמורה משתלמת בהחלט על המחיר שלכם. תודה על הכל אלעד
gadi cygler
gadi cygler
14/11/2021
שירות אדיב ויעיל ומעל הכל מקצועי ברמה הכי גבוהה שנתקלתי ממליץ בחום!!!
MorazWEB בניית אתרים
MorazWEB בניית אתרים
22/07/2021
למרות שאנחנו מתחרים שקוף מדיה ראו בקשה לעזרה שלי בקבוצה בפייסבוק ולא היססו להתחבר אל המחשב שלי בשליטה מרחוק ולתת לי עזרה המלווה בהסברים מלאים ואף יצרו עבורי משהו טכני שהייתי צריך. אם זה השירות כקולגה אני רק יכול לדמיין איך יראה השירות ללקוח. אם היה אפשרות לדרג ב 10 כוכבים במקום ב 5 הייתי עושה את זה בלי להסס.
שרון שנרך
שרון שנרך
27/06/2021
אני עובדת עם שקוף כבר יותר משנה ואני ממליצה בחום! שירות מהיר, מקיף, לבבי ומקצועי שמחה שמצאתי אותם
תמר חבורה
תמר חבורה
08/06/2021
תודה ענקית לאלעד ולצוות שקוף מדיה שפעלו עבורי מעל ומעבר ובשעות לא שעות , כשגוגל השעו לי את החשבון הם נלחמו בשבילי מול שעון הזמן כדי להחזיר את החשבון לפעילות , ישר כוח !