הבלוג של שקוף מדיה

פרלקס- PARALLAX | בניית אתרי פרלקס- טכנולוגיה ישנה שאבד עליה הכלח

היסט או בשמו המוכר יותר פרלקס- Parallax, הינו שם לאפקט חזותי (ויזואלי) שמקורו בשפה האנגלית.

בעבר התייחסו בתחום בניית האתרים למילה פרלקס או אפקט פרלקס כמשהו חדשני ומלהיב, בנית אתר שכללה אפקט פרלקס היתה יקרה והיה נדמה לנו שקיבלנו משהו חדש ועתידני.

אולי כדי להבין יותר טוב מה זה פרלקס ואפקט פרלקס- כדאי שנסביר מה זה.

אז מה זה פרלקס Parallax בעצם ולמה זה משמש?

פרלקס כאמור, זה שם של תופעה חזותית שבה נצפית נקודה אחת לעומת נקודה אחרת- בתנועה.

מנוקדת מבטו של הצופה- נסו לדמיין את קו האופק הרחוק, כשאתם נוסעים במכונית, אתם מתקדמים קדימה מהר ואילו קו האופק נראה כאילו הוא הולך "אחורה" לאט, זה נגרם בשל אפקט היסט. הנה דוגמא יפה של אפקט שממחיש מה זה פרלקס Parallax – היסט, שלקחנו מויקיפדיה.

פרלקס אפקט פרלקס אתר פרלקס פרלקס בנית אתרים parallax

איך פרלקס parallax קשור לאתרי אינטרנט?

בפשטות- הוא לא! פרלקס הוא אפקט חזותי של תנועה, המונח קיבל שימוש נרחב והופץ בעיקר אצל אנשי מכירות בתחום בנית אתרים שרצו להגיד משהו באנגלית ולהישמע חכמים.

הם יכלו באותה מידה להגיד- פשוט: נעשה באתר שלך "אפקט תנועה" או "שהתמונות יזוזו ברקע כשגוללים- וזה יפה", וזה היה מובן, אבל בעבר הלא רחוק- שבו על כל פיפס באתר אינטרנט היו משלמים הון, היו צריכים להצדיק עיצוב שהיה קיים לשימוש, ולגבות עליו עוד כסף. זאת האמת לאמיתה.

פרלקס זה בלוף שהמציאו בוני אתרים

זאת האמת לאמיתה. אין דבר כזה באמת שמצדיק מונח אלא רק שם שמתאר אפקט גלילה "פשוט" מאוד, שבו התמונה זזה מעט ללמעלה- בזמן שאתם גוללים ללמטה (או להיפך*). זה כל העניין.

פרלקס או Parallax, הינו שם לאפקט חזותי שנקרא בעברית היסט, שימש גם לתקופה כשם נרדף לעיצוב אתרים שהשתמשו באפקט החזותי הזה להדגשת תנועה והעצמת העיצוב. שימוש באפקט המיושן הזה כבר הולך ופוחת ככל שהאינטרנט מתקדם וככל שהטכנולוגיה מאפשרת עיצוב ברמה גבוה שאיננה משתמשת ברכיבים פיסיים כמו תמונות, ועושה שימוש ברכיבי קוד קל כמו קובץ SVG או פורמט WEBP המעודכן במקום הצגת תמונות רקע כבדות ואפקטים ליניארים שעושים שימוש משאבים גדול מהגולש והדפדפן.

אם תרצו אתר שנראה כמו תחילת שנות ה 2000, נוסטלגי ומיושן – אפקט פרלקס הוא בדיוק בשבילכם! השימוש בו הולך ופוחת הן בשל כבדות הקוד ופגיעה בציון איכות האתר בעת השימוש בו והן בשל כך שאפקט פרלקס פשוט יצא מהאופנה. פרלקס הוא אפקט מיושן. נקודה.

פרלקס Parallax, זה שם של אפקט גלילה- לא יותר מזה ואין מאחרוי המונח שום קסם. אם מציעים לכם לבנות לכם "אתר פרלקס" כחלק מחבילה, או כשם קוד למה שאתם הולכים לקבל- בלי פירוט מספק שכולל לו"Z, מחיר תחזוקה, מה האתר כולל ברכיבים שלו ועוד פרמטרים מהותיים לבנית אתר אינטרנט- כדאי שתשקלו שוב אם כדאי לכם לעבוד עם אותה חברה. פרלקס זה רכיב שאין בו שימוש היום כמעט, וגם אם יש- זה לא צריך לעלות יותר יקר כי הוא אפקט זול שקיים בכל מערכת לשימוש "מהקופסא" בלי שום תכנות מיוחד.

אין צורך לבנות אתרים בפרלקס Parallax, זה בעיקר לא איכותי, מיושן וחסר כל טעם מאחר ופוגע בציון האיכות של האתר לאורך זמן. ישנן המון אלטרנטיבות חדשניות וטובות יותר לפרלקס Parallax שעושות עבודה לא פחות טובה, ובלי כל הרעש והצלצולים שכלול באמירת מילים באנגלית שאף אחד לא מבין מה הן אומרות. 

כאמור- ישנן המון אלטרנטיבות לפרלקס Parallax שעושות "כבוד" לעיצוב, מבלי להיראות כמו אתר שתקוע בתחילת שנות ה 2000, למשל- ניתן לשלב אלמנטים של אנימציה חדשנית שעושה שימוש באפקטים חזותיים עדכניים שאינם מכבידים על האתר שלנו או מורידים את ציון האיכות של האתר שלנו. 

שאלות? התקשרו אלינו או

השאירו פרטים ונשמח לעזור

לקוחותינו היקרים

דדליפט פירמה בעמ
דדליפט פירמה בעמ
02/03/2022
משרד רציני , דואג ללקוחות שלו , מקצוענים. ממליץ
שלי ימין
שלי ימין
27/01/2022
שירות מכל הלב! ישב איתנו על אופטימיזציה לאתר יותר משעה והראה תוצאות!
Haim Melman
Haim Melman
24/11/2021
Shakuf Media made for me an evaluation of modification for an old website. Elad of Shakuf Media was very responsive, dedicated time and attention to provide me with useful information and options for the handling of the website. The interaction with Elad was of great value for me as well a pleasant. Thanks Elad.
Yoga Shala Oranit Laura Naccache
Yoga Shala Oranit Laura Naccache
23/11/2021
אלעד אדיב זמין מהיר פשוט תענוג לעבוד איתו. תמורה משתלמת בהחלט על המחיר שלכם. תודה על הכל אלעד
gadi cygler
gadi cygler
14/11/2021
שירות אדיב ויעיל ומעל הכל מקצועי ברמה הכי גבוהה שנתקלתי ממליץ בחום!!!
MorazWEB בניית אתרים
MorazWEB בניית אתרים
22/07/2021
למרות שאנחנו מתחרים שקוף מדיה ראו בקשה לעזרה שלי בקבוצה בפייסבוק ולא היססו להתחבר אל המחשב שלי בשליטה מרחוק ולתת לי עזרה המלווה בהסברים מלאים ואף יצרו עבורי משהו טכני שהייתי צריך. אם זה השירות כקולגה אני רק יכול לדמיין איך יראה השירות ללקוח. אם היה אפשרות לדרג ב 10 כוכבים במקום ב 5 הייתי עושה את זה בלי להסס.
שרון שנרך
שרון שנרך
27/06/2021
אני עובדת עם שקוף כבר יותר משנה ואני ממליצה בחום! שירות מהיר, מקיף, לבבי ומקצועי שמחה שמצאתי אותם
תמר חבורה
תמר חבורה
08/06/2021
תודה ענקית לאלעד ולצוות שקוף מדיה שפעלו עבורי מעל ומעבר ובשעות לא שעות , כשגוגל השעו לי את החשבון הם נלחמו בשבילי מול שעון הזמן כדי להחזיר את החשבון לפעילות , ישר כוח !