הבלוג של שקוף מדיה

פרלקס- PARALLAX | בניית אתרי פרלקס- טכנולוגיה ישנה שאבד עליה הכלח

היסט או בשמו המוכר יותר פרלקס- Parallax, הינו שם לאפקט חזותי (ויזואלי) שמקורו בשפה האנגלית.

בעבר התייחסו בתחום בניית האתרים למילה פרלקס או אפקט פרלקס כמשהו חדשני ומלהיב, בנית אתר שכללה אפקט פרלקס היתה יקרה והיה נדמה לנו שקיבלנו משהו חדש ועתידני.

אולי כדי להבין יותר טוב מה זה פרלקס ואפקט פרלקס- כדאי שנסביר מה זה.

אז מה זה פרלקס Parallax בעצם ולמה זה משמש?

פרלקס כאמור, זה שם של תופעה חזותית שבה נצפית נקודה אחת לעומת נקודה אחרת- בתנועה.

מנוקדת מבטו של הצופה- נסו לדמיין את קו האופק הרחוק, כשאתם נוסעים במכונית, אתם מתקדמים קדימה מהר ואילו קו האופק נראה כאילו הוא הולך "אחורה" לאט, זה נגרם בשל אפקט היסט. הנה דוגמא יפה של אפקט שממחיש מה זה פרלקס Parallax – היסט, שלקחנו מויקיפדיה.

פרלקס אפקט פרלקס אתר פרלקס פרלקס בנית אתרים parallax

איך פרלקס parallax קשור לאתרי אינטרנט?

בפשטות- הוא לא! פרלקס הוא אפקט חזותי של תנועה, המונח קיבל שימוש נרחב והופץ בעיקר אצל אנשי מכירות בתחום בנית אתרים שרצו להגיד משהו באנגלית ולהישמע חכמים.

הם יכלו באותה מידה להגיד- פשוט: נעשה באתר שלך "אפקט תנועה" או "שהתמונות יזוזו ברקע כשגוללים- וזה יפה", וזה היה מובן, אבל בעבר הלא רחוק- שבו על כל פיפס באתר אינטרנט היו משלמים הון, היו צריכים להצדיק עיצוב שהיה קיים לשימוש, ולגבות עליו עוד כסף. זאת האמת לאמיתה.

פרלקס זה בלוף שהמציאו בוני אתרים

זאת האמת לאמיתה. אין דבר כזה באמת שמצדיק מונח אלא רק שם שמתאר אפקט גלילה "פשוט" מאוד, שבו התמונה זזה מעט ללמעלה- בזמן שאתם גוללים ללמטה (או להיפך*). זה כל העניין.

פרלקס או Parallax, הינו שם לאפקט חזותי שנקרא בעברית היסט, שימש גם לתקופה כשם נרדף לעיצוב אתרים שהשתמשו באפקט החזותי הזה להדגשת תנועה והעצמת העיצוב. שימוש באפקט המיושן הזה כבר הולך ופוחת ככל שהאינטרנט מתקדם וככל שהטכנולוגיה מאפשרת עיצוב ברמה גבוה שאיננה משתמשת ברכיבים פיסיים כמו תמונות, ועושה שימוש ברכיבי קוד קל כמו קובץ SVG או פורמט WEBP המעודכן במקום הצגת תמונות רקע כבדות ואפקטים ליניארים שעושים שימוש משאבים גדול מהגולש והדפדפן.

אם תרצו אתר שנראה כמו תחילת שנות ה 2000, נוסטלגי ומיושן – אפקט פרלקס הוא בדיוק בשבילכם! השימוש בו הולך ופוחת הן בשל כבדות הקוד ופגיעה בציון איכות האתר בעת השימוש בו והן בשל כך שאפקט פרלקס פשוט יצא מהאופנה. פרלקס הוא אפקט מיושן. נקודה.

פרלקס Parallax, זה שם של אפקט גלילה- לא יותר מזה ואין מאחרוי המונח שום קסם. אם מציעים לכם לבנות לכם "אתר פרלקס" כחלק מחבילה, או כשם קוד למה שאתם הולכים לקבל- בלי פירוט מספק שכולל לו"Z, מחיר תחזוקה, מה האתר כולל ברכיבים שלו ועוד פרמטרים מהותיים לבנית אתר אינטרנט- כדאי שתשקלו שוב אם כדאי לכם לעבוד עם אותה חברה. פרלקס זה רכיב שאין בו שימוש היום כמעט, וגם אם יש- זה לא צריך לעלות יותר יקר כי הוא אפקט זול שקיים בכל מערכת לשימוש "מהקופסא" בלי שום תכנות מיוחד.

אין צורך לבנות אתרים בפרלקס Parallax, זה בעיקר לא איכותי, מיושן וחסר כל טעם מאחר ופוגע בציון האיכות של האתר לאורך זמן. ישנן המון אלטרנטיבות חדשניות וטובות יותר לפרלקס Parallax שעושות עבודה לא פחות טובה, ובלי כל הרעש והצלצולים שכלול באמירת מילים באנגלית שאף אחד לא מבין מה הן אומרות. 

כאמור- ישנן המון אלטרנטיבות לפרלקס Parallax שעושות "כבוד" לעיצוב, מבלי להיראות כמו אתר שתקוע בתחילת שנות ה 2000, למשל- ניתן לשלב אלמנטים של אנימציה חדשנית שעושה שימוש באפקטים חזותיים עדכניים שאינם מכבידים על האתר שלנו או מורידים את ציון האיכות של האתר שלנו. 

צריכים עוד מידע? התקשרו אלינו 077-604-9609 או

השאירו פרטים ונחזור אליכם תוך 24 שעות

2 תגובות

  1. תודה לא הבנתי מה זה באמת פרלקס ומה הקשר של PARALLAX לבנית אתרים ! הציעו לי 2 חברות שונות אתר פרקלס ולא הבנתי על מה ולמה הם יקרים יותר מכל החברות האחרות ב 30%-40%..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Open chat